20 marca przypada Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

„Dziel się Uśmiechem”

Próchnica czy zmiany zapalne dziąseł przyczyniają się do powstawania wielu chorób ogólnoustrojowych. Mogą powodować też powikłania, a nawet zmniejszać skuteczność stosowanych terapii. Tymczasem według danych Ministerstwa Zdrowia na próchnicę cierpi niemal każdy dorosły Polak. Jak z nią skutecznie walczyć i o czym pamiętać? Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to okazja, żeby przypomnieć, że stan zębów wpływa na zdrowie całego organizmu oraz edukować na temat prawidłowej profilaktyki.

W ciągu 20 lat sytuacja polskich dzieci nieznacznie się polepszyła, jednak nadal jest to mała różnica. 40% dzieci w wieku 3 lat ma już ubytki próchnicowe. W okresie przedszkolnym częstotliwość występowania próchnicy zwiększa się dwukrotnie. W wieku 5-6 lat, gdy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe stałe, u wielu dzieci są one już zaatakowane przez próchnicę. W Polsce ponad 80% 12-latków ma próchnicę, a przed 18. rokiem życia odsetek ten zwiększa się prawie do 100% – mówi Profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Profilaktyka górą

Profilaktyka wymaga odpowiedniej edukacji i świadomości problemu próchnicy. Żeby przeciwdziałać chorobom zębów i dziąseł specjaliści zalecają stosowanie 4 kroków.

Mycie zębów dwa razy dziennie to podstawa, ale samo szczotkowanie nie wystarczy. Należy również używać płynów do płukania jamy ustanej oraz nici dentystycznej, żeby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Po jedzeniu i piciu, zarówno gdy przebywamy w domu, jak i poza nim, warto sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia. Jest to szczególnie ważne w przypadku spożycia produktów kwaśnych lub przekąsek, po których nie mamy możliwości umycia zębów.

Żucie gumy stymuluje produkcję i przepływ śliny, co prowadzi do zmniejszenia kwasowości w jamie ustnej. Gumę powinniśmy żuć po każdym posiłku, a także po piciu kawy, soków, a nawet wody gazowanej – te produkty mają odczyn kwasowy, a kwasowość prowadzi do próchnicy – wyjaśnia prof. Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Gumę warto żuć przez 10 min po jedzeniu i piciu – dodaje.

Czwartym niezwykle ważnym krokiem w trosce o zdrowe zęby są regularne wizyty u dentysty – przynajmniej raz na pół roku. Jeśli przestrzegamy wszystkich zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i diety, wizyty u stomatologa mogą skończyć się jedynie na kontroli potwierdzającej zdrowie naszych zębów.

4 kroki do zdrowych zębów są popularyzowane przez program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”. Organizowany jest on od 2013 roku przez firmę Mars Polska i Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Co roku obejmuje do 100 tysięcy uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.