Akcja profilaktyczna „Z uśmiechem na święta” została zorganizowana i przeprowadzona przez personel poradni stomatologicznych Regionalnego Centrum Stomatologii w Toruniu po raz pierwszy 19. 12. 2016 roku (poniedziałek) na terenie wybranych oddziałów Szpitala Specjalistycznego Dla Dzieci i Dorosłych (Oddział Pediatrii, Endokrynologii i Neurologii Dziecięcej; Oddział Urologii i Chirurgii Dziecięcej). Jej celem było odwiedzenie hospitalizowanych dzieci z podarunkami w formie szczoteczek, past do zębów i drobnych upominków oraz promocja zdrowych nawyków. Personelowi towarzyszył przebrany za Świętego Mikołaja aktor teatru im. W. Horzycy – Mikołaj Niakas. Akcję wspierały firmy: Colgate, Curaprox i Blend-a-med.

W bieżącym roku akcję profilaktyczną zaplanowano troszkę wcześniej.

4 grudnia 2017 roku w poniedziałkowy ranek pacjentów wybranych oddziałów  Szpitala Specjalistycznego dla Dzieci i Dorosłych w Toruniu – Oddziału Pediatrii i Nefrologii, Oddziału Urologii i Chirurgii Dziecięcej,  Oddziału Otolaryngologiczny dla Dzieci i Dorosłych oraz  Oddziału  Chirurgii Szczękowo-Twarzowej czekała miła niespodzianka,

Hospitalizowane dzieci, dorośli oraz personel oddziałów obdarowani zostali upominkami w postaci pluszowych maskotek i drobnych gier oraz słodyczy posiadających atest Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, bezcukrowych lizaków, gum do żucia, past i szczoteczek do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej.

W rolę Świętego Mikołaja wcielił się jak poprzedniego roku aktor teatru im. W. Horzycy – Mikołaj Niakas. Wsparcie w postaci prezentów zaoferowali: Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu oraz firmy (w kolejności alfabetycznej): Blend-a-med, Life Pharma, Listerine, Partner XXI KLEKS, Starpharma, Wrigley Poland Sp. z o.o.

Inicjatorem akcji, jak w roku poprzednim, jest dr n. med. Anna-Maria Oleksiejuk (Koordynator ds. edukacji stomatologicznej dzieci i młodzieży PTSD) oraz higienistki Regionalnego Centrum Stomatologii. Akcja ma poparcie Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.