W dniach 5-7 listopada 2015 roku w Krakowie w Auditorium Maximum, odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Stomatologii Dziecięcej Fear&Pain. Organizatorem imprezy była Pracownia Stomatologii Dziecięcej IS UJ CM oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Patronat objęła sekcja Stomatologii Dziecięcej PTS. Konferencja dedykowana była przede wszystkim lekarzom dentystom zajmującym się leczeniem dzieci i młodzieży. Do Auditorium Maximum w ciągu dwóch dni konferencji oraz jednego dnia sobotnich warsztatów, przybyło mnóstwo osób związanych ze stomatologią oraz liczne grono specjalistów, którzy w trakcie konferencji opowiadali o nowych metodach leczenia dzieci i młodzieży. W czwartek o godzinie 8:00 hol Auditorium Maximum zapełnił się ludźmi. W holu znajdowały się liczne stoiska partnerów i sponsorów konferencji takich jak GSK, Colgate, Aquafresh, czy też Lasotronix. Uczestnicy konferencji mogli poznać nowe produkty wspomnianych firm i otrzymywali ciekawe upominki.

image043Konferencję rozpoczęło wystąpienie dr n.med. Anny Jurczak – Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, która powitała wszystkich uczestników. Po wstępie, głos na Konferencji zabrał Rzecznik Praw Dziecka p. minister Marek Michalak, który podziękował uczestnikom za przybycie, a także organizatorom za stworzenie konferencji. Warto dodać, że na konferencji pojawiła się także społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka – Pani Dorota Zawadzka, która opowiadała o tym, jak ważna jest współpraca z dzieckiem dla lekarzy stomatologów.

Pierwszy dzień Konferencji to przede wszystkim bardzo ciekawe wykłady, które wygłaszali kolejno Prof. dr hab. Jadwiga Jośko-Ochojska – kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej, Dr n. farm. Wirginia Krzyściak – Zakład Diagnostyki Medycznej, Dr n.med. a także Anna Turska-Szybka – Zakład Stomatologii Dziecięcej Warszawski. Wykłady przed sesją popołudniową dotyczyły stresu i lęku u małych dzieci, nowych perspektyw w zapobieganiu próchnicy oraz diagnostyki próchnicy w oparciu o Międzynarodowy System Wykrywania i Oceny Próchnicy ICDAS-II.

Po przerwach kawowych i lanchu, na scenie Konferencji ze swoimi wykładami wystąpili zagraniczni goście: Prof. Svante Twetman – Professor Odontologi Københavns Universitet, Prof. J.M. Ten Cate – Academy Professor, Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences (KNAW) Executive Director ACTA Dental Research BV, a także Prof. Christopher Holden – Dental Clinic, Chesterfield UK z Wielkiej Brytanii. Pierwszy dzień wykładów zamknęła Pani dr n.med. Barbara Szafrańska, która mówiła o sedacji wziewnej podtlenkiem azotu jako metodzie eliminacji lęku stomatologicznego. Warto dodać, że uczestnicy chętnie pytali występujących gości, a goście chętnie opowiadali, co sprawiło, że pierwszy dzień nieco nam się wydłużył. Po godzinie 18:00 odbyło się zamknięte dla gości konferencji, oficjalne zebranie Zarządu Sekcji Stomatologii Dziecięcej PTS.

image017Drugi dzień Konferencji Fear&Pain rozpoczął się od wykładu Dr n.med. Krzysztofa Gończowskiego, który opowiadał o znieczuleniu miejscowym w leczeniu stomatologicznym dzieci. Swoje ciekawe wykłady przedstawili również Dr n.med. Marcin AluchnaDr n.med. Kinga Grzech-LeśniakDr n. med. Aneta Olszewska, która mówiła o znieczuleniu komputerowym Calaject, a także biegły sądowy Sądu Okręgowego w Kielcach – Dr n. o zdr. Joanna Zemlik, która przedstawiła najczęstsze błędy lekarskie w praktyce stomatologicznej. Sporo emocji i zaciekawienia, jeszcze przed przerwą lunchową, przyniósł wykład znanego Dr Raimonda N.B. van Duinena.

Profesor Raimond N.B. van Duinen przedstawił nowe spojrzenie na podejście biomimetyczne w leczeniu choroby próchnicowej zębów. Warto dodać, że zaraz po sesji plakatowej na koniec dnia, dr Raimond van Duinen przeprowadził warsztaty zorganizowane przez firmę GC.

Dla wytrwałych uczestników konferencji, w sobotę w Auditorium Maximum w Krakowie, odbyły się równie ciekawe warsztaty o wykonaniu licówki kompozytowej metodą bezpośrednią przy użyciu materiału firmy GC, leczeniu próchnicy początkowej metodą infiltracji – ICON, technikach wykonywania znieczuleń komputerowych na przykładzie aparatu CALAJECT, a także o tym,jak osiągnąć brak bólu i lęku w stomatologii dziecięcej za pomocą Laser Smart. II Miedzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniowej Stomatologii Dziecięcej Fear&Pain ogłaszamy za zamkniętą! Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom oraz uczestnikom za przybycie do Krakowa. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu wydarzenie, które będziemy organizować. Zapraszamy do przeglądania materiałów zdjęciowych z Konferencji, które dostępne są pod tym linkiem.